Szczurzy dom

Akwarium czy klatka?

Na szczurze mieszkanie z kilku powodów nie nadaje się akwarium:

-zła cyrkulacja powietrza – szczury to zwierzęta o bardzo wyostrzonym zapachu. Zastój powietrza, który panuje w akwarium może wpływać na duszności, alergie, podrażnienia.

-brak możliwości wspinaczki – szczury uwielbiają wspinaczki.

- małe pole popisu podczas urządzania – brak możliwości montowania półek, drabinek, przejść.

 

 

Jaka klatka?

Przy wyborze klatki dla szczurów, od razu powinno się odrzucić klatki dla chomików czy myszek, które są co prawda kolorowe i ciekawe, ale kompletnie nie nadają się na szczurze mieszkanie.

Przyjmuje się, że żaden wymiar klatki nie powinien być mniejszy niż 30cm, wg mnie dolna granica wynosi 35cm, przy samcach nawet 40cm.

Wg angielskiego kalkulatora jeden szczur musi mieć do swojej dyspozycji 0,06m3. Szukamy, więc klatki o minimalnej objętości 0,12m3. Jest to absolutne minimum.

W klatce nadającej się dla dwóch szczurów, nie powinno trzymać się większej ilości. Zmienia się to w klatkach większych, np. w klatce nadającej się dla 7 szczurów, spokojnie może mieszkać ich 8. Im większa klatka, tym większy + jej mieszkańców.

 

 

Kołowrotek dla szczura?

Zdania, co do tego są podzielone, zarówno wśród właścicieli, jak i samych szczurów.

Raczej niewiele szczurów wybiera bieganie w kołowrotku, ale są również takie, które bardzo to lubią.

Dla szczura na pewno nie nadaje się typowy kołowrotek dla chomików, musi być większy najlepiej, aby nie był zbudowany z pręcików.

 

 

Jaka ściółka?

Na rynku zoologicznym jest mnóstwo różnych ściółek, każda z nich ma swoich zwolenników jak i przeciwników, nie ma ściółki idealnej.

-Trociny – większość z nich powstaje z drzew iglastych, których opary mogą być szkodliwe. Mocno pylą, co jest szkodliwe dla dróg oddechowych. Bardzo słabo pochłaniają zapachy, są mało wydajne. Jeśli wybieramy trociny to tylko dobrej, znanej firmy (np. Chipsi). Niestety nawet marka nie zapewni nam, że nasz zwierzak nie złapie pasożytów.

-Granulat drzewny (np. Cat’s Dream, Pinio) – tzw. kołeczki. Są dość twarde i niektóry szczury nie lubią po nich chodzić. Po zasikaniu rozpadają się tworząc pył.

-Ściółka bawełniana – Fajna do wyścielenia gniazd. Słabo pochłania zapachy. Po zjedzeniu może przytkać jelita.

-Ściółka kukurydziana (Chipsi Mais) – ma zdecydowanie więcej zwolenników niż przeciwników. Rzadko zdarzają się na nią uczulenia, nie pyli, idealnie pochłania mocz i zapachy. Jest droga, ale wydajna.

-Granulat kukurydziany -

-Żwirek dla kotów (betonitowy) – jest bardzo wydajny, można go przesiewać. Dobrze pochłania zapachy. Wiele z nich pyli, ale dla szczurów nie lubiących kopać w ściółce, jest dobry. Ma jedną dużą wade – w całym pomieszczeniu osadza się pył…

-Granulat ze słomy -

 

 

 

Co do klatki?

Obowiązkowym wyposażeniem klatki jest miska i poidło. Klatka nie powinna być ani zbyt pusta, ani za bardzo przepełniona.

Większość szczurów lubi wszelkie materiałowe hamaki, norki, rękawy. Niestety wiele osobników szatkuje tego typu rzeczy.

Mile widziane są plastikowe koszyki, sitka, itp.

Półki nie powinny być drewniane. Łatwo nasiąkają moczem i zaczynają śmierdzieć. Najwygodniejsze są półki plastikowe, które łatwo ściągnąć i umyć.

Gałęzie/konary, są dobre do ścierania zębów i pazurków. Trzeba je dość często wymieniać, zasikane śmierdzą. Powinny być to gałęzie drzew owocowych, brzozy lub grabu. Absolutnie nie drzew iglastych.

 

 

Modele klatek:

 Ferplast:

-Furet Plus

-Furet Tower

-Furet XL

-Jenny

 

Inter Zoo:

-Ferret 100

-Cinchila 100

-Cinchila  60&70

- Squirrel 60

- Squirrel 70

-Omega rabbit

 

Inne:

-Woliery

-Lotnia 100cm

 

 

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery