Jak pomagać?

Chyba każdego szczuromaniaka kłuje w sercu, gdy widzi smutne, szczurze oczka za sklepową szybą, lub gdy na allegro pojawia się kolejne ogłoszenie o sprzedaży szczurzej nadwyżki z hodowli karmowej a na zdjęciach widać kilkadziesiąt szczurzych dzieciaków w ciasnym pojemniku.

Większość chciałaby wtedy wykupić wszystkie te szczurze nieszczęścia i znaleźć im wspaniałe domy.

Nie jest to absolutnie dobry pomysł. Kupując zwierzęta w sklepie napędzamy całą okropną machinę, przez którą cierpią tysiące zwierząt. Bo jak wiadomo: popyt napędza podaż. Dopóki właściciele sklepów będą widzieli, że zwierzęta sprzedają się bez większego problemu, dopóty będą sprowadzać ich coraz więcej.

A skąd biorą się zwierzęta w sklepach zoologicznych? Wielu z nas wolałoby o tym chyba nie wiedzieć.

Poniższe zdjęcia zaczerpnięte są ze strony: http://www.ratz.co.uk/rodentfarm.html

 

darmowy hosting obrazkówdarmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

 darmowy hosting obrazków

 darmowy hosting obrazków

Warto zaznaczyć, że ferma ukazana na tych zdjęciach znajduje się w Holandii, a jak wiadomo, warunki panujące u nas nie dorastają do pięt tamtejszym. Spróbujcie więc wyobrazić sobie, jak wygląda taka ferma w naszym kraju…  

 

 

Kolejne zdjęcia pochodzą ze strony: http://aqualandpetsplus.com

 

darmowy hosting obrazków

 darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

 darmowy hosting obrazków

 darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

darmowy hosting obrazków

 

Jak widać warunki sporo gorsze niż na poprzedniej fermie. Czyżbyśmy zbliżali się do warunków panujących na polskich fermach?

 

Hodowla karmowa. Zdjęcia ze strony: http://www.genetic-gems.com/Pages/index.php

darmowy hosting obrazków

 darmowy hosting obrazków

 

 

 

Zakaz sprzedaży zwierząt w sklepach jest chyba nierealny, choć byłby najlepszym pomysłem. Ale nie przekonamy się o tym, jeśli nie spróbujemy! Nie kupujmy więc zwierząt w sklepach i namawiajmy do tego samego innych.

Zamiast tego odwiedzajmy sklepy i kontrolujmy warunki w nich panujące. Jeśli odpowiednio się za to zabierzemy, możemy wiele zdziałać.

Jak wymuszać poprawę warunków? Warto wyuczyć, lub chociaż nosić przy sobie fragmenty ustawy o ochronie zwierząt, która jest bardzo przydatna w takich sytuacjach. Właściciele sklepów a tym bardziej pracownicy, nie mają pojęcia co zawiera owa ustawa, a recytując im fragment wywrzemy dużo lepsze wrażenie:

Dz.U.03.106.1002
zm. Dz.U.04.69.625 art. 86
zm. Dz.U.04.92.880 art. 138
zm. Dz. U.04.96.959 art. 26
zm. Dz. U.05.33.289 art. 48

USTAWA
z dnia 21 sierpnia 1997 r.
o ochronie zwierząt


Rozdział 1
Przepisy ogólne

Art. 1.
1. Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

Art. 4. Ilekroć w ustawie jest mowa o:
2) "humanitarnym traktowaniu zwierząt" - rozumie się przez to traktowanie uwzględniające potrzeby zwierzęcia i zapewniające mu opiekę i ochronę;
11) "rażącym zaniedbaniu" - rozumie się przez to drastyczne odstępstwo od określonych w ustawie norm postępowania ze zwierzęciem, a w szczególności w zakresie utrzymywania zwierzęcia w stanie zagłodzenia, brudu, nieleczonej choroby, w niewłaściwym pomieszczeniu i nadmiernej ciasnocie;
15) "właściwych warunkach bytowania" - rozumie się przez to zapewnienie zwierzęciu możliwości egzystencji, zgodnie z potrzebami danego gatunku, rasy, płci i wieku;

Art. 5. Każde zwierzę wymaga humanitarnego traktowania.

Art. 6. 1. Nieuzasadnione lub niehumanitarne zabijanie zwierząt oraz znęcanie się nad nimi jest zabronione.

2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:
10) utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego niechlujstwa oraz w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;

 

 

Powered by dzs.pl & Hosting & Serwery